Wojciech Stęplewski doktorem

18.01.2022r.

Wojciech Stęplewski z Łukasiewicz – Instytutu Tele- i Radiotechnicznego obronił pracę doktorską. Gratulujemy i zachęcamy do poznania sylwetki naszego kolegi oraz tematu jego pracy badawczej.

dr inż. Wojciech Stęplewski
Lider Grupy Badawczej Technologii Obwodów Drukowanych i Montażu
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Tele- i Radiotechniczny

 

Doświadczenie i wykształcenie 
Jestem absolwentem Politechniki Krakowskiej Wydziału Mechanicznego w Specjalności: Inżynieria Materiałowa. W 2000 roku z wynikiem bardzo dobrym i wyróżnieniem obroniłem pracę magisterską. Swoją karierę w Instytucie rozpocząłem w 2001 roku w Zakładzie Piezoelektroniki. Od maja 2021 jestem Liderem Grupy Badawczej Technologie Obwodów Drukowanych i Montażu. Pełnię również funkcję Przewodniczącego Sekcji Elektroniki w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. W listopadzie br. Uchwałami Rady Dyscypliny Naukowej Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika Politechniki Wrocławskiej uzyskałem tytuł doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych oraz wyróżnienie rozprawy doktorskiej.

 

Najważniejszy projekt
Prowadzę projekt w ramach dotacji celowej dotyczący technologii wielofunkcyjnych obudów struktur tranzystorowych typu GaN/SiC. Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania obudów tranzystorów na bazie azotku galu dla mikrofalowej elektroniki mocy przeznaczonych do wzmacniaczy dużej mocy wykorzystywanych w inteligentnych źródłach promieniowania mikrofalowego i wzmacniaczy w układzie Doherty dla stacji bazowych sieci LTE i 5G, tranzystorów mocy GaN HEMT (High Electron Mobility Transistors) wytwarzanych na podłożach z węglika krzemu. Prowadzę również projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej związany z technologiami integracji podzespołów z płytką obwodu drukowanego. Celem technicznym projektu jest przetestowanie wykorzystania wlutowanych elementów pasywnych osadzonych w płytce drukowanej jako technologii odpowiedniej do zastosowań kosmicznych.​​​​​​​


Pasja
Moją pasją są kosmologia fizyczna, chemia, publikacje popularnonaukowe, szachy i gry strategiczne.

 

O Łukasiewiczu
Łukasiewicz dał mi możliwość rozwoju w nowych obszarach od elektroniki przez chemię do nowoczesnych technologii oraz współpracy z wieloma znakomitymi naukowcami z kraju i z zagranicy.

 

O mojej pracy doktorskiej
Moja dysertacja pt. „Wytwarzanie i właściwości elementów biernych wykonanych w technice cienko- i grubowarstwowej zintegrowanych z wielowarstwową płytką obwodu drukowanego” dotyczy zagadnień związanych z wytwarzaniem elementów biernych do jakich zaliczają się rezystory, kondensatory i cewki indukcyjne zintegrowanych z płytką obwodu drukowanego. Cel rozprawy wynika z trendów dominujących w wytwarzaniu nowoczesnej elektroniki. Miniaturyzacja wszystkich zespołów elektronicznych wymusza poszukiwanie nowych sposobów wytwarzania i rozwój technologii dotychczas niszowych lub upowszechnianie tych, które były wykorzystywane do tej pory tylko przez zaawansowane ośrodki badawcze, wytwarzające elektronikę do zastosowań specjalnych (wojskowych, kosmicznych). Rozwój technologii podzespołów zintegrowanych z płytką obwodu drukowanego spowoduje nie tylko jej upowszechnienie, ale będzie silnym bodźcem do rozwoju materiałów na podzespoły wbudowane, optymalizacji ich parametrów, zwiększenia zakresu możliwych do uzyskania wartości oraz dostępności i co za tym idzie obniżenia kosztów ich wytwarzania.

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij