Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Tele- i Radiotechniczny szybko odpowiedział na pomoc związaną z pandemią koronawirusa. Rozpoczęliśmy pracę nad stworzeniem linii technologicznej do produkcji maseczek jednorazowych metodą zgrzewania ultradźwiękowego, razem z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych.
Trzy planowane linie pozwolą na produkcje do około 90 maseczek na minutę, które spełnią normy FFP2 - a to znaczy, że będą mogły być wykorzystywane w realizacji szpitalnych procedur medycznych, czyli tam, gdzie są teraz najbardziej potrzebne. Produkcja będzie realizowana na potrzeby wskazanych placówek medycznych i pozwoli wytworzyć około 60 000 maseczek dziennie. Za około 3 tygodnie w planach jest urochomienie pierwszych testów maszyn. Nasi specjaliści pracują nad projektem w pocie czoła i mimo wielkiego zmęczenia, są pełni optymizmu.
Powyższe działania nie mogły by mieć miejsca gdyby nie odpowiednie przygotowanie oraz zasady bezpieczeństwa, które mają na celu zminimalizowanie zachorowania osób przebywających na terenie Instytutu. Na korytarzach zostały zainstalowane dozowniki z płynem przeznaczonym do dezynfekcji rąk oraz umieszczono informacje na temat prawidłowego ich mycia. Pracownicy zostali poinformowani o procedurach postępowania w sytuacjach zagrożenia, by zapobiec lub znacząco zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Wprowadziliśmy możliwość pracy zdalnej lub elastyczną organizację pracy dla części pracowników, a wyjazdy i odwiedziny gości zostały ograniczone do niezbędnych przypadków. Zespół dbający na czystość od ponad czterech tygodni dzielnie przemierza wszystkie zakamarki Instytutu i dezynfekuje miejsca najczęściej dotykane.
Dziękujemy Wam za to!
Mamy wielką nadzieję, że wspólnymi siłami pokonamy wirusa!