Wizyta na Tajwanie

03.02.2023r.

W dniach 19 listopada – 4 grudnia 2022 dwóch naszych pracowników - inż. Aleksander Zawada oraz dr hab. Piotr Konarski gościli uczelnię National Taipei Uniwersity of Technology na Tajwanie. 

Wizyta odbyła się w ramach wspólnego polsko-tajwańskiego projektu badawczego p.t. „Badanie procesu modyfikacji powierzchni i mikro-spawania wiązką elektronową na eksperymentalnym małogabarytowym stanowisku”, nr PL-TW/VII/4/2020 na zaproszenie dr Ching-Hsiang Chien’a oraz prof. Dong-Yea Sheu z National Taipei University of Technology (TaipeiTech).  

W czasie wizyty prowadzono prace badawcze w laboratorium mikroobróbki materiałów, kierowanym przez prof. Sheu, zwiedzano inne laboratoria na uczelni TaipeiTech, a także wygłoszono wykłady zaproszone na Wydziale Mechanicznym tej uczelni. W trakcie pobytu zwiedzono także uczelnię Minghsin University of Science and Technology (MUST) w mieście Xinzhu, 70 km od Tajpej, gdzie także wygłoszono wykład. Dodatkowo zwiedzono firmę Kwang Chiu Radio Mfg. Co. Ltd. w Yangmei Dist., Taoyuan, 55 km od Tajpej, która produkuje transformatory. 

 

Wizyta w laboratorium Mikroobróbki Materiałów kierowanym przez profesora Dong-Yea Sheu 

Znaczną część wyjazdu stanowiły prace badawcze w laboratorium mikro wytwarzania materiałów pod kierunkiem prof. Dong-Yehe Sheu z Działu Maszynowego. 

Najpierw pokazano zaplecze warsztatowe uczelni i samo laboratorium mikroobróbki z różnymi urządzeniami do mikrowiercenia otworów. Spektrum pracy w tej pracowni poznano na seminariacheck poświęconych indywidualnym projektom badawczym. Technologia wiercenia za pomocą technologii obróbki wyładowaniami elektrycznymi, technologia przetwarzania materiałów za pomocą niskoenergetycznej wiązki elektronów, technologia sortowania proszku materiałów elektronicznych itp. 

W czasie pobytu prowadzone były badania, szereg dyskusji i prace związane z elektronowiązkowym wyposażonym w źródło elektronów z katodą wnękową będącym na wyposażeniu laboratorium prof. Sheu. Stanowisko to powstało w wyniku naszej dotychczasowej współpracy pomiędzy Łukasiewicz-ITR i TaipeiTech. 

 

Wizyta w laboratorium prof. Hsu. 

Prof. Shu-Hun Hsu zaprezentował zjawisko zamiany energii cieplnej na energię fali dźwiękowej. Pokazał również urządzenie, które zmienia ciepło na energię fali dźwiękowej, która jest wykorzystywana do pompowania wody. 

 

Wizyta w National Science and Technology Council (NTSC) 

NSTC została założona w 1959 roku jako National Science Advancement Council (NSC). NSC stał się Ministerstwem Nauki i Technologii w 2014 roku. Od 26 lipca 2022 r. Departament Nauki i Technologii został zreorganizowany, a NTSC jest teraz radą na szczeblu ministerialnym. 

 

Wizyta w Minghsin University of Science and Technology (MUST) 

Uniwersytet Nauki i Technologii Mingxin znajduje się w Xinfeng Township w hrabstwie Hsinchu, 70 km od Tajpej. Jest to prywatna uczelnia pozycjonowana jako „uniwersytet przemysłowy”. Kampus uniwersytecki sąsiaduje z Parkiem Naukowym Hsinchu i Parkiem Przemysłowym Hsinchu. Tworzy kompleksowe środowisko przemysłowe dla uniwersytetu. Nasi przedstawiciele wygłosili godzinny wykład dla pracowników naukowych Wydziału Inżynierii Machanicznej oraz studentów i doktorantów tego wydziału.  

 

Wizyta w Kwan Chiu Radio Mfg.Co. ltd. 

Firma istnieje od 60 lat i zajmuje się produkcją wysokiej jakości transformatorów, zasilaczy oraz innego sprzętu dla przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego. Zatrudniająca około 100 pracowników firma specjalizuje się w produkcji elementów zasilaczy lampowych do systemów audio. Firma posiada cztery działy: Działy Badań i Rozwoju (R&D), Mechaniki, Elektroniki i Transformatorów. Nawiązane kontakty umożliwią współpracę w zakresie konstrukcji i budowy aparatury badawczej.   

 

Pobyt na Tajwanie był owocny z perspektywy wiedzy i możliwości zwiedzenia szeregu laboratoriów. W czasie wizyty zostały ustalone nasze dalsze współprace i tematyka przyszłych projektów. 

Strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij